Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

24 Kwi

O myśli mocarstwowej Józefa Piłsudskiego. Suplement

O myśliJakiś czas temu miałem okazję i przyjemność recenzować książkę O myśli mocarstwowej Józefa Piłsudskiego. Niemałym zaskoczeniem było dla mnie wyjęcie ze skrzynki pocztowej niezapowiedzianej przesyłki. Okazało się, że trzymałem w ręku Suplement do ww. pozycji. Niewątpliwy sukces, jakim było wydanie książki opartej na klasycznej pozycji Juliusza Łukasiewicz „Polska jest mocarstwem”, skłonił wydawcę do pójścia o krok dalej.

Recenzowany Suplement jest zbiorem zapisków charakteryzujących sytuację w Polsce przed i po maju 1926 r. Ich autorami są osoby związane z obozem piłsudczykowskim, wśród których znajdziemy prof. Ignacego Mościckiego, gen. Kazimierza Sawickiego czy Henryka Józewskiego, ale także gen. Władysława Sikorskiego, którego trudno uznać za admiratora Marszałka. To właśnie oni pisali o bezideowości, analfabetyzmie politycznym i prywacie obozu rządzącego Polską do maja 1926. Aby nie być skazanym na opinię polityków warto zwrócić uwagę na słowa Jana Mulaka, znakomitego trenera lekkoatletycznego, którego największe sukcesy przypadły na lata pięćdziesiąte i sześć dziesiąte XX wieku. Jednoznacznie określał on (obserwował te wydarzenia jako naoczny, dwunastoletni świadek), że porządki majowe zdecydowanej większości warszawskiej ulicy przypadły do gustu i mieszkańcy stolicy wyraźnie popierali Józefa Piłsudskiego.

Zdecydowana większość głosów dotyczących okresu pomajowego, to zadeklarowani piłsudczycy. Nie brakuje tekstów Stanisława Cat-Mackiewicza, Adama Skwarczyńskiego czy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jednak istotniejsze jest według mnie przywołanie tego, co pisali o II RP po 1926 r. Ignacy Daszyński, Stefan Kieniewicz, których trudno uznawać za ideowych piłsudczyków.

Istotną częścią Suplementu jest część zawierająca załączniki graficzne, przede wszystkim strony tytułowe ówczesnej prasy, która zarówno tekstem, jak i obrazem, dawała wyraz swoim sympatiom politycznym.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że ograniczone grono osób otrzymało kolejną znaczącą pozycję wśród prac poświęconych Józefowi Piłsudskiemu i jego czasom. Ograniczenie to wynika przede wszystkim z faktu, że książka ukazała się ze środków osób prywatnych, które po raz kolejny wsparły przedsięwzięcie mające charakter ideowy, a nie merkantylny. Żałować należy, że pieniądze publiczne trafiają do różnych „instytutów narodowych”, a ruch nawiązujących do tradycji piłsudczykowskich skazany jest na ofiarność darczyńców.

Dariusz Nowiński

Ocena recenzenta

Temat i treść: 10/10

Język, styl, kompozycja tekstu: 10/10

Forma wydawnicza: 10/10

Informacje o publikacji

Tytuł: O myśli mocarstwowej Józefa Piłsudskiego. Suplement

Autor: praca zbiorowa

Rok wydania: 2021

Ilość stron: 40

Format: 160x230 mm

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Więcej w tej kategorii: « Wspomnienia zułowskie

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version