Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

14 Wrz

Marszałek Józef Piłsudski. Komendant – Naczelnik Państwa Pierwszy Marszałek Polski | Juliusz L. Englert i Grzegorz Nowik | Oficyna Wydawnicza RYTM

Pierwsze – londyńskie – wydanie albumu „Marszałek Józef Piłsudski. Komendant – Naczelnik Państwa Pierwszy Marszałek Polski” autorstwa J.L. Englerta i G. Nowika miało miejsce w 1991 r. Chociaż minęło już tyle lat, jest to ciągle jedna z najlepszych tego typu publikacji dostępnych na rynku, dlatego też dzisiaj przyjrzymy się trzeciej odsłonie tej książki, którą w 2007 r. w ręce czytelników oddała Oficyna Wydawnicza RYTM.

Jak to zwykle bywa w przypadku albumów firmowanych przez RYTM, recenzowany tom pod względem wizualnym prezentuje się bardzo dobrze. Liczącą blisko 290 stron pracę wydano na kredowym papierze, strony są szyte, zaś estetyczna, twarda oprawa dopełnia całości. A jak wygląda kwestia najistotniejsza, czyli materiał ikonograficzny?

Tutaj również trudno mieć jakieś zastrzeżenia, w albumie zamieszczono bowiem kilkaset dobrej jakości czarno-biały zdjęć Marszałka oraz osób z jego otoczenia. Znajdziemy tam również kilka kolorowych reprodukcji dokumentów, obrazów czy zdjęć przedmiotów należących do Józefa Piłsudskiego. Śmiało można powiedzieć, całość stanowi doskonałą ilustrację kolejnych etapów życia tego wielkiego Polaka. Jednak recenzowany tom to nie tylko zdjęcia, to swego rodzaju bogato ilustrowana biografia Pierwszego Marszałka Polski.

Trzeba bowiem podkreślić, że Autorzy prowadząc klarowną i wnikliwą narrację, zapoznają czytelnika z kolejami życia Komendanta. Dzięki temu nawet zupełny laik ma okazję poznać losy człowieka, który miał tak wielki wpływ na historię naszego kraju. Dodatkowo Juliusz L. Englert i Grzegorz Nowik przy każdej sposobności raczą nas sporymi fragmentami wypowiedzi Marszałka, odnoszącymi się do akurat opisywanych wydarzeń. Czasami posiłkują się również pracami innych historyków, co wychodzi tylko na dobre omawianej książce.

Nie jest jednak tak, że album pozbawiony jest wad, znajdziemy tak kilka rzeczy do których można się „przeczepić”. Chyba najpoważniejszą z nich jest brak opisu niektórych zdjęć. Z takim przypadkiem spotykamy się na przykład na stronach 154-55, gdzie zamieszczono cztery fotografie wykonane w trakcie wizyty Marszałka w Rumunii w 1922 r. Niestety tylko dwa z nich doczekały się opisu. Innym problem są sporadycznie występujące błędy merytoryczne. Przykładowo, na stronie 132 w tekście jak i opisie zdjęcia możemy przeczytać, że w niedzielę 12 listopada 1920 r. buławę marszałkowską podał Józefowi Piłsudskiemu sierż. Jan Wężyk. Mamy tutaj do czynienia z aż dwoma błędami. Po pierwsze, buławę wręczono Józefowi Piłsudskiemu faktycznie w niedzielę, tyle że był to 14 listopada. Po drugie, osobą wręczającą był kpr. Jan Żywek, a nie sierż. Jan Wężyk. Mylenie Jana Wężyka i Jana Żywka jest dosyć częste, mam jednakże nadzieję, że w ewentualnym czwartym wydaniu błąd ten w końcu zniknie.

Przechodząc do podsumowania, z prawdziwą przyjemnością mogę polecić album „Marszałek Józef Piłsudski. Komendant – Naczelnik Państwa Pierwszy Marszałek Polski” wszystkim tym, którzy interesują się życiem jego głównego bohatera. Chociaż od pierwszego wydania minęły już ponad dwie dekady, nadal śmiało może on konkurować z innymi publikacjami tego typu. Zatem jeżeli jeszcze nie macie na swoje półce recenzowanego tomu, to myślę, że najwyższy czas to zmienić.

Rafał Kuzak

 

Ocena recenzenta:

Temat i treść : 9/10
Język, styl, kompozycja tekstu : 9/10
Forma wydawnicza : 10/10

 

Informacje o publikacji:

Tytuł : Marszałek Józef Piłsudski. Komendant – Naczelnik Państwa Pierwszy Marszałek Polski
Autor : Juliusz .L. Englert i Grzegorz Nowik
Wydawnictwo : Oficyna Wydawnicza RYTM
Rok wydania : 2007
Liczba stron : 288
Oprawa : twarda
Wymiary : 21 x 30 cm
ISBN : 978-83-7399-221-4

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version