Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

15 Lip

20-lecie komunikacji w Polsce Odrodzonej 1918-1939

Z zasady recenzuje się książki, które niedawno trafiły na księgarskie półki. Dzisiaj jednak przyjrzymy się reprintowi pracy wydanej w 1939 r., który w nasze ręce oddał Księży MŁYN Dom Wydawniczy. Mowa oczywiście o „20-leciu komunikacji w Polsce Odrodzonej 1918-1939”.

Wydawcą tego monumentalnego dzieła był krakowski Koncern Prasowy „Ilustrowany Kuryer Codzienny”. U podstaw jego powstania leżała chęć zaprezentowania osiągnięć młodego państwa w zakresie szeroko pojętej komunikacji. W efekcie stworzono, liczące ponad 500 stron, połączenie monografii z bogato ilustrowanym albumem. Jako ciekawostkę warto dodać, że książka nigdy nie trafiła do sprzedaży, ponieważ składano ją w Krakowie dopiero we wrześniu 1939 r. Dlatego też do niedawna niewiele osób miało z nią styczność – dopiero biblioteki cyfrowe to zmieniły. Ale wróćmy do tego co najważniejsze, czyli treści „20-lecia komunikacji…”


Nieco o oryginale…

Ta składa się z jedenastu rozdziałów (Morze; Lotnictwo; Koleje; Poczta; Telekomunikacja; Radio; Drogi; Turystyka; Śródlądowa komunikacja wodna; Autobusy i tramwaje oraz Przemysł komunikacyjny). Jak widzimy spektrum tematów jest naprawdę szerokie. Najwięcej miejsca – co nie jest żądnym zaskoczeniem – autorzy poświęcili trzem zagadnieniom, to jest: morzu, kolejom oraz poczcie. Nie można jednak powiedzieć, że pozostałe kwestie zostały potraktowane po macoszemu, po prostu odgrywały one relatywnie mniejszą rolę w komunikacyjnych realiach II RP, w związku z tym przeczytamy o nich mniej. Wszystkie rozdziały zawierają jednak naprawdę olbrzymią dawkę informacji i są prawdziwą kopalnią wiedzy o opisywanych sprawach. Często autorzy poszczególnych wątków, poza zaprezentowaniem tego co w danej dziedzinie wydarzyło się w latach 1918-1938, przedstawiają czytelnikowi obszerny rys historyczny, pozwalający lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Pomagają w tym także liczne schematy, mapy oraz wykresy. Wydawca nie zapomniał również o bardzo użytecznym indeksie rzeczowym.

Wymieniając zalety „20-lecia komunikacji…” należy zwrócić szczególną uwagę na szatę graficzną. Jak na owe czasy – ale również i dzisiaj – prezentuje się ona wprost rewelacyjnie. Książka zilustrowano ponad tysiącem, świetnej jakości zdjęć, dodatkowo w oryginale oko czytelnika cieszyło kilkanaście kolorowych rysunków (niestety w reprincie są one czarno-białe, ale o tym później). Można na nich zobaczyć niemal wszystko to o czym traktują poszczególne rozdziały, zatem stanowią wyśmienite dopełnienie słowa pisanego. Co warte podkreślenia, fotografie, rysunki, mapy, schematy oraz wykresy posiadają opisy w aż czterech językach! Poza polskim, są to: francuski, angielski i niemiecki.

 

… i o reprincie
Skoro już wiemy co nieco o oryginale, czas napisać parę słów o tym jak wygląda reprint. Zasadniczo pod tym względem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Książkę wydrukowano na grubym papierze, podobnym do tego wykorzystywanego w okresie międzywojennym, zaś treść jest niemal lustrzanym odbiciem oryginału. No właśnie, niemal. W związku z i tak już wysoką ceną „20-lecia komunikacji…” Księży MŁYN Dom Wydawniczy zrezygnował z kolorowych rysunków. Jak wspomniałem wyżej, nie ma ich zbyt wiele, ale mimo wszystko szkoda. Inna sprawa, to dodanie to tytułu dat „1918-1939”. Wynikało to zapewne z chęci doprecyzowania o jaki okres historyczny chodzi. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że książka traktuje o latach 1918-1938, co wynika tak z tytułu jak i treści. Nie są to jednak mankamenty, które mogłyby w jakiś znaczący sposób wpłynąć na ocenę końcową.

 

Zdecydowanie warto

Przechodząc zatem do konkluzji, należy powiedzieć, że recenzowany tom to jedna z tych publikacji z którymi powinien zapoznać się każdy miłośnik II RP. Znajdziemy tam bowiem olbrzymi zasób informacji, które podano w bardzo przystępny sposób. Dodatkowo wszystko to okraszono licznymi zdjęciami, schematami, mapami oraz wykresami, doskonale uzupełniającymi tekst. Dlatego też, należą się szczególne słowa uznania dla Księżego MŁYNU, za to że zdecydował się – właściwie po praz pierwszy w przypadku drukowanej wersji – oddać w ręce czytelników „20-lecia komunikacji…”. Niestety, w związku z wysoką ceną, zapewne nie zagości ono na półkach wszystkich zainteresowany. Jednak jeżeli rozważacie zakup, gorąco polecam. Będą to dobrze wydane pieniądze.

Recenzent: Rafał Kuzak


Ocena recenzenta:
Temat i treść : 10/10
Język, styl, kompozycja tekstu : 10/10
Forma wydawnicza : 10/10(oryginał); 9/10 (reprint)

Informacje o publikacji:
Tytuł: „20-lecie komunikacji w Polsce Odrodzonej 1918-1939”
Autor: praca zbiorowa pod red. Stanisława Faechera i Stanisława Petersa
Wydawca: Księży MŁYN Dom Wydawniczy (reprint); Koncern Prasowy „Ilustrowany Kuryer Codzienny” (oryginał)
Oprawa: twarda
Data ukazania się: 2012 (reprint); 1939 (oryginał, który nie wszedł do sprzedaży)
ISBN: 978-83-7729-100-9
Stron: 560
Wymiary: 210 x 295

Ostatnio zmieniany niedziela, 15 lipiec 2012 21:16

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version