Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

25 Cze

Kraków między wojnami Opowieść o życiu miasta 1918-1939

Międzywojenne dzieje Krakowa nie doczekały się zbyt wielu opracowań. Dlatego z tym większym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę „Kraków między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939” autorstwa Magdaleny Jankowskiej oraz Małgorzaty Kocańdy. Teraz chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami po zakończonej lekturze.

Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy, w przypadku recenzowanego tomu, to jego gabaryty. Jest on co prawda dużego formatu (220 x 320 cm), jednakże liczy zaledwie 120 stron. Całość została wydana na kredowym papierze, strony są szyte, zaś nad trwałością czuwa solidna i estetyczna twarda oprawa. Wydawca zadbał nawet o taki detal jak zakładka, wykonana z materiału w złotym kolorze.

Na treść książki składa się aż 50 tematycznych rozdziałów. Jest to jednocześnie jej największa zaleta jak i wada. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Z jednej strony mamy dobrze napisany tekst, poruszający wiele interesujących tematów. Znajdziemy tam szereg informacji, począwszy od tych dotyczących życia codziennego mieszkańców (praca, higiena, mieszkania, moda czy obyczaje), poprzez dane tyczące władz miasta, sił porządkowych, wymiaru sprawiedliwości, a skończywszy na literaturze oraz sztuce. Oczywiście to tylko drobny wycinek opowieści snutej przez Magdalenę Jankowską i Małgorzatę Kocańdę.

No i właśnie ta mnogość jest – jak wspomniałem – największą słabością publikacji. Jak łatwo policzyć, na każdy z tych tematów Autorki przeznaczyły około dwóch stron. Dlatego też, wszystko to o czym piszą, jest ledwie zarysem. Dodatkowo trzeba pamiętać, że praca jest bogato ilustrowana, co powoduje, że czasami jest to właściwie tylko jedna strona tekstu. W wielu przypadkach czytelnik oczywiście znajdzie sporo ciekawych wiadomości, jednakowoż nierzadko po zakończonej lekturze kolejnego „rozdziału” czułem olbrzymi niedosyt (chociażby części poświęcone wojsku czy policji). W związku z powyższym, jest to na pewno świetny przyczynek do dalszego zgłębiania opisywanej tematyki, w czym może pomóc licząca kilkadziesiąt pozycji bibliografia, zamieszczona na końcu pracy. Sama książka, moim zdaniem, jednakże nie oferuje tyle informacji na temat miasta i jego mieszkańców ile powinna. Sytuację ratują nieco „kapsuły”, w których możemy znaleźć różnego rodzaju ciekawostki czy dane adresowe wielu przedwojennych instytucji.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa jeżeli chodzi o szatę graficzną. Tutaj naprawdę trudno mieć jakieś zastrzeżenia. Nasze oczy cieszy ponad 200 zdjęć, dodatkowo na kartach „Krakowa między wojnami…” znajdziemy fotokopie wycinków prasowych, różnego rodzaju ulotek oraz dokumentów. Wszystko to jest wysokiej jakości i koresponduje z treścią poszczególnych „rozdziałów”. Dodatkowym atutem recenzowanego tumu są dwa „bonusy”. Jeden z nich to reprint planu miasta z 1931 r., drugim jest płyta DVD z trzema krótkimi filmami, przedstawiającymi życie miasta.

Podsumowując, z jednej strony czuję na pewno spory niedosyt po zakończonej lekturze. Wiele zagadnień zostało ledwie poruszonych i czytelnik nie dowie się dużo na dany temat. Z drugiej jednak strony mnogość omawianych kwestii sprawia, że i tak znajdziemy tam sporo interesujących informacji. Ponadto zjawiskowa szata graficzna oraz „bonusy” przekładają się na podniesienie oceny końcowej. Generalnie, pomysł ciekawy, jednak wykonanie pod względem merytorycznym pozostawia nieco do życzenia.

Komu poleciłbym tę książkę? Na pewno tym, którzy zbierają albumy poświęcone historii Grodu Kraka. Odradzam zakup osobom przedkładającym ładunek informacyjny ponad walory wizualne.

Recenzent: Rafał Kuzak

Ocena recenzenta:
Temat i treść : 7/10
Język, styl, kompozycja tekstu : 9/10
Forma wydawnicza : 10/10

Informacje o publikacji:
Tytuł: „Kraków między wojnami Opowieść o życiu miasta 1918-1939”
Autor: Magdalena Jankowska, Małgorzata Kocańda
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Księży Młyn
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 120
Oprawa: twarda
Wymiary: 220 x 320 cm
ISBN: 978-83-7729-024-8

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 czerwiec 2012 16:42

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version