Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

02 Cze

Bitwa Warszawska 1920. O Polskę i Europę

Dzisiaj kolejna książka przeznaczona dla osób interesujących się wojną polsko-bolszewicką. Jednak tym razem raczej dla początkujących, bowiem na warsztat bierzemy pracę pp. Janusza i Marka Cisków pt. „Bitwa Warszawska 1920. O Polskę i Europę”, czyli stricte popularnonaukowe omówienie tego konfliktu.

Publikacja od razu przykuwa uwagę dosyć nietypowym formatem. Jest on nieco większy niż w „przeciętnej” książce. Wiąże się to z konwencją w jakiej opublikowano „Bitwę Warszawską 1920…”. Mamy bowiem do czynienia z połączeniem monografii i albumu, gdzie warstwa wizualna odgrywa równie ważną rolę co słowo pisane. Skoro już o tym mowa, to książka prezentuje się naprawdę ładnie. Została wydana na papierze kredowym, który zadrukowano licznymi zdjęciami, reprodukcjami plakatów, ulotek, obrazów czy w końcu listów pisanych przez najważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń. Całości dopełnia szycie stron oraz estetyczna, twarda oprawa. Śmiało można powiedzieć, że do formy wydawniczej trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. No ale przecież nie można oceniać książki po okładce, zatem czas pochylić się nad treścią.

 

Ta została podzielona na sześć tematyczno-chronologicznych rozdziałów, w skład których wchodzi szereg podrozdziałów. Tekst właściwy zajmuje ponad 160 stron, dodatkowo czytelnik otrzymał do dyspozycji bibliografię oraz indeks osobowy, za co bez wątpienia należą się słowa pochwały dla Autorów oraz Wydawnictwa. A o czym piszą pp. Janusz i Marek Ciskowie? Poza oczywistym elementem, jakim jest przedstawienie działań bojowych potencjalny czytelnik dowie się jak wyglądała sytuacja przed wybuchem konfliktu polsko-bolszewickiego. Poznajemy zatem, cele jakie stawiała sobie bolszewicka Rosja, koncepcje inkorporacyjną narodowej demokracji oraz federacyjną Józefa Piłsudskiego. Autorzy poruszają również temat reakcji polskiego społeczeństwa na konflikt oraz przybliżają nam sojusznicze formacje, walczące u boku Wojska Polskiego. Czyli można śmiało powiedzieć, że konflikt sprzed 92 lat został omówiono dosyć kompleksowo – oczywiście w ramach pracy popularnonaukowej.

Skoro już mniej więcej wiemy o czym traktuje praca, czas na parę zdań o wadach i zaletach książki. Na plus bez wątpienia należy zapisać dobry styl jakim została napisana. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Ponadto nie ma w niej większych błędów, co sprawia, że jej poziom merytoryczny jest co najmniej dobry. Dodatkowo – jak już wspomniałem – zaopatrzono ją w bibliografię, indeks osób oraz przypisy. Nie sposób jeszcze raz nie wspomnieć o stronie wizualnej, które stanowi świetne dopełnienie słowa pisanego. Mimo że w swojej biblioteczce mam już sporo albumów poświęconych wojnie polsko-bolszewickiej część materiału ikonograficznego widzę po raz pierwszy. W znaczniej większość pochodzi on ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego i jest naprawdę interesujący i co ważne różnorodny. „Bitwa Warszawska 1920…” ponadto może pochwalić się kilkoma dobrymi mapami, które pozwalają nam zorientować się w sytuacji na froncie.

No i właściwie jedyna merytoryczna uwaga krytyczna odnosi się do map. Część z nich posiada legendy w języku angielskim. Osobiście nie stanowi to dla mnie żadnego problemu, ale wygląda to nieco dziwnie. Rzecz jasna jest to drobiazg, który nijak nie odbija się na wysokiej nocie na jaka zasługuje książka. Niestety wśród wad należy wymienić chyba zbyt wygórowaną cenę. Ta okładkowa nieco zwala z nóg (blisko 70 zł). Na stronie Wydawnictwa, jest trochę lepiej, ale i tak niemal 60 zł powoduje, że może być to cena zaporowa dla wielu miłośników historii.

Podsumowując, „Bitwa Warszawska 1920…” to bez wątpienia publikacja godna polecenia wszystkim tym, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie wojny polsko-bolszewickiej. Osoby mające już doświadczenie w tej tematyce nie znajdą tam raczej niczego nowego, chociaż na pewno docenią niezwykle interesującą ikonografię.


Recenzent: Rafał Kuzak

Ocena recenzenta:
Temat i treść : 9/10
Język, styl, kompozycja tekstu : 9/10
Forma wydawnicza : 10/10

Informacje o publikacji:

Tytuł : „Bitwa Warszawska 1920. O Polskę i Europę”
Autor : Janusz Cisek, Marek Cisek
Wydawnictwo : Oficyna Wydawnicza RYTM
Rok wydania : 2012
Liczba stron : 192
Oprawa : twarda
Wymiary : 210 x 297
ISBN : 978-83-7399-473-7

Recenzja ukazała się na Portalu Historyczno-Wojskowym www.phw.org.pl

Ostatnio zmieniany niedziela, 03 czerwiec 2012 00:09

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version