Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

22 Sty

Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły, rok zwyczajny

Rocznicowy 2010 rok upłynął pod znakiem wysypu prac poświęconych wojnie polsko-bolszewickiej. Jednak i ostatnie miesiące przyniosły publikacje, które powinny zagościć na półce zainteresowanych wydarzeniami sprzed 91. lat. Bez wątpienia jedną z ciekawszych jest, opublikowana przez wydawnictwo Zysk i S-ka, praca Janusza Osicy i Andrzeja Sowy „Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły, rok zwyczajny”.

Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły, rok zwyczajny

Już na pierwszy rzut oka recenzowany tom robi bardzo pozytywne wrażenie. Książkę wydano na dobrej jakości, lekko kremowym papierze, punktacja czcionki jest przyjazna dla oka, a szczycie stron i twarda, estetyczna oprawa gwarantują jej długi żywot. Jednak czy wartość merytoryczna stoi na podobnym poziomie? Przekonajmy się…

   Potencjalny czytelnik na czwartej stronie okładki jest zapewniany iż:

   Janusz Osica i Andrzej Sowa podjęli się stworzenia swoistego reportażu prezentującego fragment "historii żywej" roku 1920. Powstała książka „Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły, rok zwyczajny” opisująca każdy dzień tego szczególnego okresu w dziejach Polski. Wzbogacają ją wycinki prasowe, mówiące zarówno o życiu codziennym, jak i komentujące wydarzenia polityczne. Kalendarium uzupełnione jest komentarzami popularyzatora historii, doktora Janusza Osicy, który ocenia przebieg tamtych wydarzeń ze współczesnej perspektywy.

 

   Czy Autorom udało się osiągnąć zamierzony cel? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Mamy bowiem do czynienia z książką niezwykle ciekawą i zarazem wartościową pod względem merytorycznym. Co więcej, jest to publikacja która powinna przypaść do gustu zarówno tym którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wojną polsko-bolszewicką, jak i bardziej obeznanym z tą tematyką czytelnikom. Dzieje się tak z kilku powodów.

   Po pierwsze, pp. Janusz Osica i Andrzej Sowa wykorzystali przy tworzeniu „Bitwy Warszawskiej 1920…” aż osiemnaście tytułów prasowych, dodatkowo sięgnęli do licznych prac wydanych drukiem (pamiętniki, wspomnienia, opracowania). W efekcie na wydarzenia roku 1920 r. możemy spojrzeć z wielu perspektyw – cywili, polityków, żołnierzy, Polaków ale także obcokrajowców. Trzeba przy tym podkreślić, iż w recenzowanej pracy spotkamy się z naprawdę szerokim wachlarzem postaw ideowych i światopoglądowych prezentowanych w wykorzystywanych materiałach: od komunistów po endecję.

   Kolejnym atutem są niezwykle ciekawe i wartościowe komentarze dra Osicy, które cechujące dystans oraz niejednokrotnie spora doza humoru, co tylko uprzyjemnia lekturę. Przyznam, że z niecierpliwością czekałem na kolejne uwagi Autora, bowiem bez zbytniej przesady, można stwierdzić, iż są one doskonałym przykładem na to, jak w przystępny sposób wyjaśniać meandry wojny polsko-bolszewickiej.
Czytelnik zapewne doceni także obszerną bibliografię, która może stać się podstawą do dalszego zgłębiania tematyki opisywanej w książce. Wydawca zaopatrzył również publikację w bardzo przydatny indeks osób. Niestety do pełni szczęścia zabrakło indeksu nazw geograficznych i administracyjnych. Wszelako, jak powszechnie wiadomo, nie można mieć wszystkiego.

   A skoro już o tym mowa, to czy książka ma jakieś wady? Ja osobiście nie wzgardziłbym jakimiś ilustracjami, które zawsze stanowią ciekawe uzupełnienie tekstu, aczkolwiek z uwagi na charakter recenzowanej pracy ich nieobecność nie jest specjalnie uciążliwa. W czasie lektury zauważyłem również kilka drobnych błędów oraz literówek, jednakże nie mają one właściwie większego wpływu na wartość merytoryczną pracy. No może poza jedną poważniejszą wpadką ze strony 405, gdzie dr Osica stwierdza, iż 14 listopada 1920 r. buławę marszałkowską Józefowi Piłsudskiemu przekazał szeregowy Jan Wąsik, gdy tymczasem był to kapral Jan Żywek.

   Podsumowując, „Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły, rok zwyczajny” jest książką, która powinna zagościć na półce każdego kto interesuje się wojną polsko-bolszewicką. Dzięki szerokiemu spektrum wykorzystanych źródeł prasowych i drukowanych, pokazuje ona czytelnikowi rok 1920 z wielu perspektyw, jednocześnie zachęcając do dalszego poznawania losów wojny, która zadecydowała o być albo nie być dopiero co Odrodzonej Polski.

 Rafał Kuzak


Ocena recenzenta:
 • Temat i treść : 9/10
 • Język, styl, kompozycja tekstu : 9/10
 • Forma wydawnicza : 8/10

Informacje o publikacji:
 • Tytuł: Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły, rok zwyczajny
 • Autor: Janusz Osica, Andrzej Sowa
 • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
 • Oprawa: twarda
 • Data ukazania się: 16.08.2011
 • ISBN: 978-83-7506-791-0
 • Stron: 484
 • Wymiary: 165x220
Ostatnio zmieniany sobota, 31 marzec 2012 00:17

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version