Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

17 Lis

Burzliwe życie w niespokojnych czasach

Marszałek Józef Piłsudski doczekał się już niezliczonej liczby artykułów, książek i albumów poświęconych swojej osobie. Ostatnio na półkach księgarń pojawia się kolejna ciekawa propozycja dla zainteresowanych życiem Tego wybitnego człowieka. Mowa oczywiście o albumie „Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach”, który opublikowało Wydawnictwo Carta Blanca.

pilsudski

  Wydawca zachęcając potencjalnego czytelnika do zakupu stwierdza, że:

   Album przedstawia losy Józefa Piłsudskiego uchwycone w fotograficznym kadrze: dzieciństwo i młodość w Wilnie, pierwsze lata po powrocie z syberyjskiego zesłania, działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), walkę w Legionach podczas I wojny światowej, wreszcie ostatni etap życie, będący ukoronowaniem wieloletnich wysiłków - próby umocnienia niepodległej Polski. Na ponad 300 unikatowych zdjęciach – z których wiele publikowanych jest po raz pierwszy – zostały uchwycone momenty ważne i błahe, nadzieje i niepowodzenia, szczęście rodzinne i chwile w samotności, podróże, praca i odpoczynek. Wyłania się z nich niezwykły obraz jednej z najważniejszych postaci w historii Polski.

 

   Przyznam, że z zasady podchodzę bardzo sceptycznie do tego typu zapewnień. Szczególnie że nieraz przekonałem się, iż mają one niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tym razem jednak – ku mojemu zadowoleniu – nie jest to tylko zwykły chwyt reklamowy. Mamy bowiem do czynienia z pozycją godną uwagi, która przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, ale i „zaprawieni w bojach” piłsudczycy znajdą w niej coś dla siebie.

   Recenzowany album liczy sobie nieco ponad 350 stron i został wydany w formacie do którego czytelnicy Wydawnictwa Carta Blanca zdążyli się już przyzwyczaić. Pod względem techniczno-wizualnym plasuje się on w czołówce tego typu publikacji. Mamy więc świetnego gatunku kredowy papier, szycie stron oraz twardą, estetyczna oprawę. Zdjęcia są dobrej jakości, a punktacja czcionki została tak dobrana, że lektura obszernych opisów materiału ikonograficznego nie męczy.

   Przejdźmy zatem do sedna, czyli fotografii i ich opisów, bo wszak to one są najważniejsze. Zgodnie z tym co stwierdza Wydawca, w albumie zgromadzono nieco ponad 300 zdjęć Marszałka oraz osób i przedmiotów z nim związanych. Zostały one podzielone na pięć rozdziałów, z których każdy poprzedzony jest krótkim wprowadzeniem. W przypadku czterech pierwszych autorem jest prof. Janusz Odziemkowski, zaś ich treść odnosi się do życia Józefa Piłsudskie. Rozdział ostatni zawiera z kolei m.in. współczesne zdjęcia pamiątek i wystaw poświęconych Józefowi Piłsudskiemu, które są najlepszym dowodem na to, że pamięć o nim pozostaje żywa. Tę partię albumu poprzedza tekst prof. Grzegorza Nowika. Publikację zaopatrzono również w kalendarium życia Marszałka oraz liczącą piętnaście pozycji bibliografię, z czego należy się cieszyć, szkoda tylko że nie znalazło się tam miejsce dla pracy prof. Włodzimierza Sulei.

   Cezury poszczególnych rozdziałów stanowią ważne wydarzenia z życia Bohatera albumu. Rozdział pierwszy skupia się zatem na latach 1867-1892, rozdział drugi 1892-1918, rozdział trzeci 1918-1926, zaś rozdział czwarty 1926-1935. Jak wspomniano wyżej, ostatni rozdział dotyczy lat po śmierci Marszałka. Z taką periodyzacją można się zgadzać lub nie. Jak dla mnie jest ona trafiona.

   Zdjęcia zaprezentowane z kartach albumu są ciekawe i zapewne zainteresują czytelnika, nawet tego, który już wcześniej miał do czynienia z podobnego typu pracami. Jednak jak wiadomo, nawet najlepsze zdjęcie ze złym opisem traci dużo ze swych walorów. W wypadku recenzowanej pozycji nie mamy jednak na co narzekać. Opisy są obszerne i zawierają wiele cennych informacji. Oczywiście, pojawiają się w nich od czasu do czasu jakieś błędy (przykładowo na stronie 120 możemy przeczytać, że 14 listopada 1920 buławę marszałkowską podał Józefowi Piłsudskiemu sierż. Jan Wężyk, gdy w rzeczywistości był to kpr. Jan Żywek), ale są one sporadycznie i nie wpływają znaczącą na wartość albumu.

   A jaki obraz Józefa Piłsudskiego wyłania się z kart albumu? W moim odczuciu jak najbardziej prawdziwy. Autorzy oddając należną cześć osobie Marszałka, pokazują go takim jakim był, czyli osobę skromną i poświęcającą do reszty Ojczyźnie. Widzimy człowieka z krwi i kości, którym kierował głęboki patriotyzm, ale nie nacjonalizm. Który podejmując wszelkie, nawet – a właściwie przede wszystkim – trudne i bolesne decyzje, miał zawsze na uwadze dobro Polski, a nie partykularny interes. Właśnie w tym tkwi siła recenzowanego albumu, nie ma tu niepotrzebnego zadęcia, jest za to Józef Piłsudski.

   Podsumowując, album „Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach”, to ciekawa propozycja dla szerokiego grona odbiorców, która możne zachęcić do dalszego poznawania postaci Marszałka. Co istotne, również osoby interesujące się na co dzień życiem Józefa Piłsudskiego powinny znaleźć w nim coś dla siebie. W związku z powyższym, szczerze polecam.

Rafał Kuzak

Ocena recenzenta:
Temat i treść : 9/10
Język, styl, kompozycja tekstu : 9/10
Forma wydawnicza : 10/10
 
Informacje o publikacji:
 
Tytuł: Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach
Autor: praca zbiorowa pod red. Katarzyny Kucharczuk
Wydawnictwo: Carta Blanca
Oprawa: twarda
Data ukazania się: 09.11.2011
ISBN: 978-83-7705-081-1
Stron: 352
Wymiary: 155x235
 


Ostatnio zmieniany sobota, 31 marzec 2012 00:08

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version