Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

26 Sty

Przepustka. Gra planszowa

Przepustka to wspaniała edukacyjna gra planszowa, przeznaczona głównie dla młodszych graczy, którzy podczas miłej rozgrywki mogą się czegoś jeszcze dowiedzieć o historii legionów podczas I wojny światowej. Jest ona przeznaczona dla od 2 do 5 graczy i z powodzeniem można grać całymi rodzinami. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Podczas rozgrywki gracze wcielą się w postanie Legionistów, którzy otrzymawszy przepustki będą się starać odwiedzić swoje rodzinne strony. Może uda się również odwiedzić narzeczoną, lub miejsca pamięci czynu Legionowego, gdzie nierzadko koledzy poświęcili swe życia dla dobra odradzającej się ojczyzny. Przepustki są jednak krótkie i przed jej upływem trzeba wrócić do swoich jednostek. Polscy żołnierze korzystać będą z różnych środków transportu. Czasem będzie to kolej, statek, czasem trzeba będzie się zdać na siłę własnych mięśni bądź liczyć, że uda się złapać okazję. Może jakiś chłop pozwoli nam się zabrać z nim na wozie, bądź oficer będzie przejeżdżał automobilem i nas podwiezie. Na drodze mogą na nas niestety czyhać również różne niebezpieczeństwa. W końcu czasy wojennej zawieruchy niosły ich ze sobą wiele. Może się zdarzyć że na naszej drodze stanie zły Kozak lub żandarm pomyli nas z dezerterem. Na tyłach frontu trzeba być bardzo czujnym.

 

Gra jest pierwszym tytułem wśród gier planszowych poświęconym w całości historii Legionów Polskich.

Przepustka uczy bawiąc jednocześnie. Podczas gry:

  • - poznajemy geografię historyczną Galicji oraz Królestwa Polskiego,
  • - uczymy się historii przebiegu działań zbrojnych na froncie wschodnim I wojny światowej,
  • - w sposób atrakcyjny przybliżane są sylwetki 10 legionistów – m.in. Leopolda Lisa-Kuli, Felicjana Sławoja-Składkowskiego czy Zbigniewa Dunina Wąsowicza,
  • - dowiadujemy się o czynie zbrojnym polskich formacji legionowych, odwiedzając na planszy miejsca takie jak: Krzywopłoty, Marcinkowice, czy karpackie pobojowiska II Brygady Legionów pod Rafajłową czy Rokitną.

Gra posiada przepiękną szatę graficzną, która przykuje uwagę dzieci oraz ich rodziny. Merytoryczna dbałość o ilustracyjne detale pozwala na edukację z zakresu historii polskiego munduru.

Gra świetnie się nadaje do miłego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Może ona sprawić wiele przyjemności przedstawicielom młodszego i starszego pokolenia.

Czas rozgrywki – średnio ok. 40 minut – pozwala wykorzystać grę na lekcjach historii, zajęciach muzealnych, w domach kultury czy na koloniach.

Choć porusza temat wojny, gra w żadnym elemencie nie skupia się na przemocy. Przepustce przyświeca idea nagrody za bohaterską służbę, którą jest urlop i odwiedziny ukochanej rodziny oraz narzeczonej.

Gra została stworzona przez dwójkę krakowskich historyków: Łukasza Wronę i Piotra Krzystka, którzy w 2013 r. otrzymali nagrodę specjalną od Prezydenta Polski Pana Bronisława Komorowskiego w konkursie na najlepszy pomysł uczczenia 150 rocznicy Powstania Styczniowego za grę ROK 1863.

Gra składa się z następujących elementów:

  • - dużej planszy przedstawiającej Galicję i część Królestwa Polskiego,
  • - 10 planszy Legionistów
  • - 22 pionków (10 Legionistów, 6 Kozaków, 6 żandarmów)
  • - 40 kart
  • - kafelków oraz żetonów
  • - instrukcji z dołączonym dodatkiem historycznym

autorzy: Łukasz Wrona & Piotr Krzystek
ilustracje: Cezary Szymański
gra dla 2 do 5 osób w wieku od 8 lat
czas gry: 20-60 minut
Gra ukazała się pod patronatem portalu jpilsudski.org
Premiera: sierpień 2014 r
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 styczeń 2015 12:25
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version