Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

10 Lip

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 6-12 sierpnia 2012

1Wszystkich, którzy chcą przeżyć tygodniową wakacyjną „przygodę z Ojczyzną” na szlaku Józefa Piłsudskiego i żołnierzy I Kompanii Kadrowej, zapraszamy na tegoroczną Kadrówkę. Wystarczy zapoznać się z regulaminem Marszu, przesłać kartę zgłoszeniową, wziąć śpiwór, namiot, dobry humor i wygodne buty i… przybyć na krakowskie Oleandry, jak strzelcy przed 98. laty. Patronat medialny nad Marszem objął Portal „Komendant Naczelnik Marszałek” oraz Strzelecki Portal Informacyjny. Wszystkie informacje o Marszu dostępne są na stronie www.kadrowka.pl.

   6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

   W 1924 roku dla uczczenia rocznicy wymarszu "Kadrówki" z inicjatywy byłych legionistów ustanowiono Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Odbywał się on nieprzerwanie aż do 1939 roku i był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Brała w nim udział młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim oraz żołnierze Wojska Polskiego. Do idei Marszu powróciły środowiska niepodległościowe ziemi krakowskiej i kieleckiej w 1981 roku. Do 1989 roku Marsz był formą demonstracji patriotycznej, silnie zwalczaną przez władze komunistyczne.

2

   Po 1989 roku Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Ma charakter sportowo-obronny i jego uczestnicy, pokonując w dniach 6-12 sierpnia trasę z Krakowa przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce do Kielc, biorą udział w spotkaniach z uczestnikami walk o niepodległość, zawodach z marszu na orientację, zawodach strzeleckich, konkursach edukacyjnych, zajęciach kulturalno-oświatowych. Z roku na rok Marsz gromadzi coraz większą grupę uczestników.

3                4

 

   Marsz w 2012 r. odbywa się w 145. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego i w 75. rocznicę usypania Kopca Marszałka na krakowskim Sowińcu. Wspólnie z Krakowa do Kielc maszerować będą piłsudczycy, członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne, a także młodzież z Wileńszczyzny i Ukrainy. Honorowy Patronat nad Marszem objęła Pani Karolina Kaczorowska – małżonka ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 1999-2009. Marsz odbywa się dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Narodowe Centrum Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Małopolski Urząd Wojewódzki, Województwo Małopolskie, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Miasta Kielce, Fundację PKO Banku Polskiego, Radwar S.A oraz Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Bartimpex SA.

Jan Józef Kasprzyk, Komendant Marszu, Prezes Związku Piłsudczyków

Ostatnio zmieniany piątek, 13 lipiec 2012 00:18

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version