Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

07 Sie

Kadrówka już w Miechowie

miechw   Drugi dzień Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej rozpoczął się wczesnej pobudki. O godzinie 7.00 przeprowadzony został apel, a następnie odprawiona msza św., która celebrował o. Mirosław Zięba, a homilie wygłosił ks. Grzegorz Idzik, dowódca II plutonu marszowego. Pierwsze drużyny wyruszyły na trasę o godzinie ósmej. Licząca kilkanaście kilometrów trasa przebiegała m.in. przez Prandocin, w którym 4 sierpnia 1914 roku doszło do wymiany ognia między patrolem „Beliny”, a szwadronem rosyjskiej straży granicznej. Nie forsując nadmiernie tempa, poza drużynami walczącymi o zwycięstwo w zawodach marszowych, Kadrówka dotarła w pobliże Miechowa przed godziną czternastą. Po odpoczynku sformowano kolumnę, która w towarzystwie dwóch patroli ułańskich (liczących łącznie czternaście osób), o godzinie 15.00 weszła do Miechowa.

   Na rynku uczestników powitali starosta powiatu miechowskiego Marian Gamrat i burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski. Po przemówieniach odczytany został historyczny rozkaz Rządu Narodowego i rozkaz nr 1 Komendanta Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego.

   Następnie uczestnicy Marszu mogli zwiedzić kolegiatę Grobu Bożego i udać się na poczęstunek przygotowany w miechowskim amfiteatrze przez władze miasta. Posiłek umilał zespół artystyczny wykonujący melodie ludowe i legionowe.

miechow_basilica

Kolegiata Grobu Bożego

Dzień zakończył się apelem wieczornym, w czasie którego sprawdzone zostały stany osobowe plutonów marszowych.

   W zawodach marszowych prowadzonych na trasie Marszu klsayfikacja, po dwóch dniach, wygląda następująco:

I miejsce - drużyna nr 12 z plutony III - czas 4 godz. 13 min.

II miejce - drużyna nr 3 z plutonu IV - czas 5 godz. 05 min.

II miejsce - drużyna nr 4 z plutonu IV - czas 5 godz. 12 min.

   W dniu jutrzejszym pobudkę przewidziano na godz. 4.30, aby zdążyć pokonać  najdłuższy etap Marszu z Miechowa, przez Książ Wielki, Wodzisław do Jędrzejowa.

Zdjęcie: Wikipedia

Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version