Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

07 Sie

Pierwszy dzień Marszu

 kadrowka

   Choć formalnie Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej rozpoczyna się 6 sierpnia, to uroczystości z nim związane zaczęły się już dzień wcześniej.

 


   Tradycyjnie już uczestnicy Marszu rozpoczęli od mszy św. odprawionej w katedrze wawelskiej. Porywającą homilie wygłosił o. Eustachy Rakoczy – paulin z Jasnej Góry. Koncelebransami byli m.in. dwaj kapelani marszu o. Mirosław Zięba i ks. Grzegorz Idzik. Po nabożeństwie kadrówkowicze przeszli do krypty pod Wieża Srebrnych Dzwonów gdzie pochowany jest Marszałek.
Kolejnym punktem obchodów rocznicy wymarszu strzelców z krakowskich Oleandrów była 42. Lekcja Śpiewania „nie masz to jak pierwsza, nie!” prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Piosenki LOCH CAMELOT. Na krakowskim Rynku Głównym zebrało się kilka tysięcy osób, które wysłuchały PRZEMÓWIENIA Komendanta marszu Jana Józefa Kasprzyka a następnie, z pomocą artystów, posiłkując się rozdawanymi śpiewnikami, miało okazję odśpiewać kilkadziesiąt pieśni strzeleckich i legionowych. Podsumowaniem dnia był uroczysty apel przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Prowadził go Edward Jankowski – prezes Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków. Program artystyczny przygotowali artyści krakowscy. Esej poświęcony wydarzeniom sprzed 97 laty wygłosił oficer oświatowy Marszu st. inspektor ZS „Strzelec” Lucjan Muszyński.

   Całość uroczystości wzbogaciła swą obecnością Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Bytomia oraz kompania reprezentacyjna wystawiona przez 5. Batalion Dowodzenia.

   Pobudką o godz. 4.30 rozpoczął się pierwszy dzień Marszu. Dwie i pół godziny później pod Domem im. Józefa Piłsudskiego przy krakowskich Oleandrach rozpoczął się apel. Jak co roku zaczął go pan Roman Hnatowicz odczytując słowa Józefa Piłsudskiego skierowane do Pierwszej Kompanii Kadrowej: „Odtąd nie ma już strzelców ani drużyniaków…”. Rozkaz Komendanta Marszu poinformował o porządku dnia i obsadzie funkcji w czasie Marszu. Stanowiska komendantów plutonów marszowych objęli:
Andrzej Albiniak – I pluton (cywilny)
Ks. Grzegorz Idziak – II pluton (Związek Strzelecki „Strzelec)
pchor. ZS Piotr Augustynowicz – pluton II (Związek Strzelecki)
chor. ZS Jakub Radzięta – pluton IV (Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza)

   Z Oleandrów uczestnicy przeszli na Kleparz skąd autobusami komunikacji miejskiej przewiezieni zostali do Michałowic, pod obelisk upamiętniający obalenia słupów granicznych państw zaborczych przez żołnierzy Kadrówki. Punktualnie o 9.45 nastąpiło rozpoczęcie uroczystości pod obeliskiem. W Michałowicach miał także miejsce koncert orkiestry z Raciborowic, która zaprezentował wiązankę pieśni legionowych. O godzinie 12.00 uczestnicy wyruszyli na trasę Marszu.

   Powitanie Marszu przez władze miejskie Słomnik miało miejsce o godz. 16.50. Staraniem Centrum Kultury w Słomnikach wydany został śpiewnik. Rozdawany przez kilkuletnie dzieci miał stanowić pomoc we wspólnym śpiewaniu historycznych pieśni. Kolejnym akcentem muzycznym był występ orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Słomnikach.

   Marszowice na nocleg skierowali się na stadion miejski klubu LKS Słomniczanka.
   Dnia 7 sierpnia Marsz pokona trasę ze Słomnik do Miechowa. Planowana godzina przybycia – 15.00

 

Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version